নতুন দিল্লী,২৬জুলাই: ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে ৰামনাথ কোবিন্দৰ কাৰ্যকাল ২৪ জুলাইত সমাপ্ত হয়। তেওঁ পাঁচ বছৰৰ বাবে দেশৰ সৰ্বোচ্চ সাংবিধানিক পদত অধিষ্ঠিত আছিল।

প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে, কোবিন্দে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ পৰিশোধ আৰু পেঞ্চন (সংশোধনী) আইন, ১৯৫১-ৰ অধীনত পেঞ্চনৰ পৰিমাণ আৰু কিছু ভাট্টা প্ৰাপ্ত কৰাৰ অধিকাৰ আছে।

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি পেঞ্চন: ৰাষ্ট্ৰপতিৰ পৰিশোধ আৰু পেঞ্চন (সংশোধনী) আইন, ২০০৮ অনুসৰি সকলো প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে প্ৰতি মাহে ১.৫০ লাখ টকা পেঞ্চন লাভ কৰে। আগতে, পেঞ্চনৰ পৰিমাণ আছিল ৫০,০০০ টকা। ইয়াৰ উপৰিও, সকলো প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি আন কেইবাটাও ভাট্টা আৰু সুবিধাৰ অধিকাৰী।

ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱন হৈছে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ চৰকাৰী বাসগৃহ। যিহেতু কোবিন্দৰ কাৰ্যকাল ২৪ জুনত সমাপ্ত হৈছে, তেওঁ আৰু ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত থাকিব নোৱাৰে। ভাৰতৰ নতুন ৰাষ্ট্ৰপতিক প্ৰাসাদ দখল কৰিবলৈ অনুমতি দিবলৈ তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱন খালী কৰিব লাগিব। গতিকে, কোবিন্দ আৰু তেওঁৰ পৰিয়াল এতিয়া ক’ত থাকিব?

ৰামনাথ কোবিন্দ নতুন ঘৰ:

এজন প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে কোবিন্দ টাইপ-৮ চৰকাৰী আৱাসৰ অধিকাৰী। তেওঁক ১২, জনপথ আৱণ্টন কৰা হৈছে। বাংলোটোত ৮ টা কোঠা আছে।

বাংলোটো আগতে এলজেপিৰ মুৰব্বী আৰু কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী ৰাম বিলাস পাছৱানে দখল কৰিছিল যি ২০২০ চনত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। তাৰ পিছত বাংলোটো ৰেল মন্ত্ৰী অশ্বিনী বৈষ্ণৱক আৱণ্টন কৰা হৈছিল; যোগাযোগ আৰু ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি। তেওঁ অৱশ্যে ইয়ালৈ স্থানান্তৰিত হোৱা নাছিল।
কোবিন্দক দুটা লেণ্ডলাইন, এটা মোবাইল ফোন, ইণ্টাৰনেট সংযোগপ্ৰদান কৰা হ’ব।